Aktuality - Novinky - Zprávy

<< Zpět na přehled aktualit

Nová produktová řada vnitřních barev ALLIGATOR

08.10.2018 - 11:37

Reakcí na poptávku po prémiových tenkovrstvých, snadno aplikovatelných a opravovatelných nátěrových hmotách určených do namáhaných prostor, je rozšíření výrobního programu německé firmy ALLIGATOR FARBWERKE o řadu vinylových barev. 

Pro český trh jsme, s ohledem na nabídku ostatních konkurenčních výrobců, vybrali tyto dva produkty:

  • VINALLON M - plně matová vinylová barva příznivá životnímu prostředí, s nízkým obsahem emisí, určená pro namáhané nátěry vnitřních stěn

Obrázky do textů Vinallon M

  • VINALLON SM - hedvábně matová oděruodolná vinylová barva odolná čistícím a dezinfekčním prostředkům, určená pro vysoce namáhané nátěry vnitřních stěn

Obrázky do textů Vinallon SM

PROČ jsme zařadili do nabídky tyto produkty? Typickým zástupcem profi řady barev s vysokou otěruodolností z mokra, snadnou čistitelností a dezinfikovatelností běžnými vodnými prostředky používanými v domácnostech, snadnou aplikovatelností a tenkým nátěrovým filmem, jsou pro zákazníky německy hovořících zemí především tzv. "latexové barvy". Jedná se o vysoce pojené disperzní barvy na bázi syntetického akrylátového polymeru, které samozřejmě s latexovými produkty známými u nás z dávných dob nemají nic společného. Mají různé stupně lesku od tupého matu až po vysoký lesk a lze je tónovat do široké palety odstínů. Slovo latexové tedy neznamená obsahovou složku výrobků, ale povrchový vzhled a mechanické vlastnosti nátěru.

Tento typ "latexových barev" má dobrou krycí schopnost, ale pomalejší dobu schnutí, akrylátové pojivo je poněkud "tužší", takže malíři říkají, že jsou "krátké na válečku" a při aplikaci neředěného materiálu na hladký podklad zanechávají po zaschnutí jemnou strukturu.

Oproti tomu vinylové barvy na bázi pojiva polyvinylacetátové disperze mají snadnější aplikaci, jsou "měkčí", tedy se lépe roztírají, zanechávají zcela hladký a snadno opravovatelný film a díky tomu, že PVAc pojivo rychleji reaguje se vzduchem, lze nátěr přetírat po kratší době než u klasických "latexů", a tím lze během jednoho dne dostat podklady do finálního vzhledu. Tato vlastnost tak vyvrací argument odpůrců vinylů, že tyto barvy mají malou krycí schopnost. Pravda je to jen částečně a je třeba si nejprve uvědomit, na jaký podklad a k jakému účelu je nátěr určený. Pokud budeme chtít přetírat hedvábně lesklý nebo lesklý a zcela nesavý nátěr vinylovou barvou, tak tam opravdu ani 3 nátěry nemusí stačit. Ale když k nátěru bude určena nová omítka, sádrokarton nebo starý přídržný nátěr lehce savou disperzní barvou, tam se vinylová barva velice uplatní. Prvním, hojně naneseným nátěrem technikou "dvojnásobného nátěru mokrý do mokrého" (i bez předchozí penetrace) zajistíme dobré překrytí podkladu. V závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu, když je nátěr na omak suchý a "teplý" jako okolní prostředí, můžeme třeba již po dvou hodinách provádět nátěr druhý. V případě druhé vrstvy je pak nátěrový film "dlouho otevřený", je podstatně menší spotřeba materiálu a lze snadno docílit rovnoměrného nátěru s perfektní hladkou optikou. Tato vlastnost je pak velice důležitá u středních a tmavých tónů, které více pohlcují světlo a jakýkoliv nedostatek v provádění nátěru by byl u běžných disperzních nátěrů vidět ve formě map, napojovacích pruhů a negativního lomu světla na rozdílné struktuře nátěru.

I při vyšší prodejní ceně vinylových barev je tedy tento typ materiálu vysoce hospodárný z hlediska spotřeby materiálu a času na aplikaci.